Translate

piątek, 3 października 2014

,,Wuthering Heights''- wrzosowe kolczyki
KOLCZYKI ,,WUTHERING HEIGHTS''

Kolczyki ,,WUTHERING HEIGHTS" do stworzenia których użyłam:kryształy swarovskiego w 3 odcieniach, koraliki   seeds, koraliki japońskie szklane TOHO  ,sznurek sutasz PEGA w kolorze fioletowym w 2 odcieniach .Kolczyki wykończone są filcem. Całość jest impregnowana.Bigle srebrem próby 925.Długość kolczyków  to ok. 7cm ,szerkość:3-3,5 cm. 
Fioletowe pola Szkocji, ogródki pełne owadów miododajnych, zdrowotne napoje, poezja przeplatana z esencją barw - tak kojarzymy jesienne wrzosy . Czasem mylone z wrzoścami, czasem nawet z lawendą, zrywane bezprawnie w lasach, uprawiane w naprawdę niewielu miejscach w Polsce, zaczynają kwitnąć wczesną jesienią zwiastując koniec lata ...
Wrzos to roślinny symbol Szkocji (oprócz ostu). Tereny Szkocji są chłodne, wietrzne, w dodatku mają bardzo jałową glebę - w takich warunkach niewiele urośnie. I nie jest nieużyteczny. Dawniej służył nie tylko jako materiał budulcowy na  szkockie chaty, miotły czy płoty. Był stosowany na napary lecznicze, herbatki, piwo czy miód. Dzisiaj wrzosowe pola w miejscowości Haworth,gdzie żyła i pisała Emily Brontë (XIX wiek) autorka powieści ,,WICHROWE WZGÓRZA"", są jednym z głównych punktów wycieczek do muzeum pisarki i jej rodziny. Spacer po wrzosowych polach - rzeczywiście jest tam wietrznie, ponuro, horyzont jest długi, ale przeplatany malutkimi chatkami, no i wspaniale pachnie wrzosami.

Wrzos zwyczajny (pospolity)-Calluna vulgaris 
Wrzosowisko- Szkocja

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz